DomůGalerieKontaktRunning Away
Running Away

Leden 2016

Návod na výrobu pozadí do 3D akvária

29. ledna 2016 v 22:06 | Zdeněk Rotrekl |  Akvaristika

Publikováno se svolením autora, pana Zdeňka Rotrekla, kterému tímto děkuji a doufám, že zveřejněním článku zde opět ulehčíme akvaristům hledání informací. Redakčně upraveno.


Co k tomu budete potřebovat:
 • balakryl uni
 • epoxy 1200
 • lepidlo ceresit glass
 • technický líh
 • dva sáčky kyseliny citronové (na neutralizaci)
 • nůž
 • pájka
 • fén na vlasy nebo horkovzdušná pistole
 • polystyren tloušťky 3 a 16
 • dvě štětce
 • fix (na namalování kamenů)
 • metr
 • mřížka na zakrytí nasávání filtru (perlinka, síť proti hmyzu, atd.)

Začal jsem změřením akvária a doporučím ubrat 3 cm z celkové délky i hloubky pozadí.
Potom jsem si nařezal polystyren podle rozměru a slepil lepidlem CERESIT GLASS do tvaru L. (Dlouhá zadní strana je z 3 cm polystyrenu a krátká, boční strana ze 16 cm polystyrenu - ten dáte na stranu kde chcete mít komoru z filtrem. UPOZORŇUJI ROZDĚLIT POZADÍ ASPOŇ NA DVĚ ČÁSTI JINAK TO TAM NEDÁTE.)

Po zaschnutí jsem si změřil jak mám veliký molitan od filtrace a do toho silného polystyrenu v zadní části rohu jsem udělal místo pro filtraci a topení. (Bude to pěkně schované.)

Potom jsem si nařezal z 3 cm polystyrenu libovolné tvary na kameny a vždy dva kusy na jeden kámen -jeden větší a jeden menší. Dále jsem nožem ze šikma seřezal hrany polystyrenu na kameny a ty menší jsem seřezal aby nepřesahovaly ty větší také ze šikma. Seskládal jsem je libovolně na zadní stěnu polystyrenu a ohodnotil, jestli to tak vyhovuje. Po zhodnocení jsem to vše přilepil jeden po druhém tak, jak tam ležely.

Potom jsem se pustil do úpravy bočního polystyrenu tloušťky 16 cm. Všelijak jsem ho prořezal a vydloubal aby dostal nějaký tvar. Pozor ať se neprořežete do filtračního prostoru kde bude filtr. V horní části jsem udělal otvor na vývod z filtru a ve spodní části nasávání. Na nasávání jsem nalepil mřížku kvůli rybám, aby se tam nedostaly.

Pro docílení tvarů jsem pájkou propájel jakoby praskliny v kamenech - doporučuji udělat slabé, fén je roztáhne, stačí 1 cm. Po vypálení prasklin jsem to začal nahřívat fénem a zároveň jsem doupravoval teplým vzduchem celý povrch pozadí - okolo kamenů jsem to nahřál celkem dost, aby více vystouply ze stěny.

Po dotvarování přišla na řadu barva BALAKRYL UNI - šedá bez ředění. Natíral jsem dvěma vrstvami v rozmezí 24 hodin. Po barvě jsem nanesl EPOXY 1200, také dvě vrstvy v rozmezí 24 hodin.

Příprava epoxydu: Smícháme 1 dc pryskyřice s 7 ml tvrdidla. Pořádně promíchat, přidat ještě 1 dc technického lihu a pořádně promíchat. Při nanášení občas promíchat, pryskyřice sedá na dno. Při každém nátěru jsem použil nový štětec.

Po zatvrdnutí jsem namíchal kyseliny citronové v poměru dva sáčky na 500 ml vody. Dal jsem to do rozprašovače a celé jsem to ve vaně postříkal. Nechal jsem to hodinku působit a pak teplou vodou pořádně osprchoval.

Zbývá jen celé pozadí nalepit lepidlem CERESIT GLASS do akva po dílech a zapřít o čelní sklo akvárka aby se to neodchýlilo polystyrenem.

Druhý den jsem to napustil, nechal den kolovat vodu a další den vše vypustil a znovu napustil. Chytne to bílý zákal, ale ten se do dne vytratí. (Už jsem to tak dělal dvakrát, tak to považuji za reakci lepidla.)

Snad Vám tento návod dobře poslouží.

Pokud budete mít dotazy, přidejte se do Facebookové skupiny Akvaristika ČR - Rady, tipy, triky, návody...

Vrh B

3. ledna 2016 v 23:04 Chov potkanů
Dne 14.12.2015 se naší Kendy narodilo 19 miminek. Všechny růžové nudličky byly maminkou řádně očištěné a bříška měli plná mlíčka. Maminka dostala po zasloužené dřině na výběr mezi neslazeným tvarohem a syrovým kuřecím masem, aby si doplnila energii, dala si od každého kousek a pak dostavěla hnízdo z papírových ubrousků, které jsem jí nabídla.

Až do dnešního dne máme 19 krásných mimčusů, osrstěných a už dávno koukajících a lítajících po kleci. A trápících mamču.

Miminka jsou k rezervaci, k odběru budou po 14.1.2015. Denně je bereme do rukou, jsou zvyklá na běžný úklid a hluk v domácnosti (vaření, vysavač, děti). Pokud doma ještě potkánka nemáte, vybírejte rovnou dva, jsou to společenská zvířata, sama trpí.
Fotky a videa budu dodávat postupně.
Cena: 50 Kč až 100 Kč za potkánka

Kluci:
Všech 9 klučíků už je v nových rodinách, 3 jsme si zatím nechali ve stanici, kvůli líbivému znaku.

Holky:
Sedm holčiček z 9 už je v nových domovech, na chov a mazlíky si necháváme dvě sestřičky. Až dosáhnou dospělosti, plánujeme nepříbuzná spojení, abychom se pokusili o miminka s jejich znaky.

Děkujeme za přízeň a těšíme se na fotečky z nových domovů. :)