DomůGalerieKontaktRunning Away
Running Away

Srpen 2015

Špatně pochopené "fakty" o zvířatech

18. srpna 2015 v 18:34 | Drasauri |  Zajímavosti
Znáte ta lidová "moudra", která jsou naprosto jasná a budou platit až do konce světa? Pojďme jich pár zbořit, vždyť jsou to nesmysly.

Včela Vás dokáže píchnout jenom jednou, zato vosa Vám může dát žihadlo znovu a znovu.

Tak zní to pravidlo, že jo? Ne tak docela. Na světě je asi 20 000 druhů včel a pouze medonosné včely dokáží použít žihadlo jen jednou. To je proto, že jejich žihadlo má na sobě ostny, které se po probodnutí kůže oběti zaseknout v oběti jako rybářský háček v tlamě chycené ryby. Jakmile se včela pokusí odletět, nechá za sebou žihadlo s jedovým váčkem, který je připojen k vnitřnostem živočicha. Včera tak vlastně doslova sama sebe roztrhne zevnitř a do několika minut umírá.

Naproti tomu ostatní druhy včel a vos mají žihadlo hladké a mohou Vás píchnout kolikrát budou chtít. Vlastně ani naše včely neumírají pokaždé, když dají někomu žihadlo. Pokud cíl nemá dost tlustou kůži (typicky se jedná o jiného zástupce hmyzu) je včela schopná žihadlo bez újmy vytáhnout a bodnout znovu a to i několikrát. Dalším faktem, který tento mýtus upravuje je i to, že některé vosy stejný typ žihadlo s ostny a když píchnou svou oběť, je to pro ně také fatální.