DomůGalerieKontaktRunning Away
Running Away

Jak se správně čistí AKVÁRIUM

17. dubna 2015 v 23:59 | Drasauri |  Akvaristika

Zdravím všechny nadšence, kteří mají doma kousek podvodního světa! :)

Dneska se podíváme na to, jak správně čistit akvárium, protože spousta z Vás si pod čištěním akvária představí kompletní převaření písku, drhnutí filtru savem a další příšernosti, z kterých vstávají akvaristům vlasy na hlavě.
Proč?
Protože vše to, co děláte v dobré víře, aby akvárium vypadalo čistě zabíjí "hodné" bakteri. Ty udržují ve vašem akváriu biologickou rovnováhu a umožňují rybám i rostlinám klidný život. Takže, jak na to?"Preventivní desinfekce" akvária (vyvaření písku, kamenů, atd...) je ABSOLUTNÍ NESMYSL. Zničíte tím veškerou biologickou rovnováhu a sami znehodnotíte všechnu péči, kterou jste akváriu věnovali. Vydesinfikované akvárium je sice sterilní, ale sterilní znamená v tomto případě MRTVÉ ne čisté - takové akvárium je nevhodné pro ryby, je to jako kdybyste akvárium znovu založili a museli nechat měsíc zaběhnout.

 1. Připravíme akvárium na čistění. Vypneme světlo a topítko, případně sundáme kryt. Připravíme si kbelík, do kterého budeme čerpat špinavou vodu a ostatní potřeby (popsané níže).
 2. Vyndáme případné dekorace, které budeme chtít radikálně čistit.
 3. Vyčistíme přední a boční skla od případné řasy.
 4. Vypneme filtr. Odkalíme.
 5. Doplníme vodu. Zapneme filtr a topítko. Navrátíme kryt a zapneme světlo.
 6. Utřeme potopu všude kolem.
 7. Filtr se čistí samostatně, nejlépe týden po odkalování a výměně vody.

Čištění dekorací

Pokud se nám úkryty pro ryby, kořeny či kameny potáhnout nějakou nežádoucí řasou, můžeme je vytáhnout z akvária (při té příležitosti pod nimi nezapomeňte odkalit) a v umyvadlu nebo vaně je vydrbeme pod horkou vodou kartáčkem. Případně je můžeme naložit do kýble s naředěným savem (1 víčko na 10 litrů vody). Takto ošetřené věci pak necháme přes noc venku na vzduchu mimo akvárium.

Čištění bočních skel akvária

Na bočních sklech akvária se může časem objevit zelená řasa. Většinou se jedná buď o GSA - Green Spot Algae (zelená flekovitá řasa) nebo GDA - Green Dust Algae (zelená prachová řasa). Obě dvě mají více příčin (kombinace světla, živin a nečistot v akváriu) a ze skla jí nejjednodušše odstraníme mechanicky a to buď:
 • obyčejnou žiletkou - nedoporučuji, nemusíte být přímo jelito, abyste si poškrábali sklo
 • magnetickou stěrkou (ta funguje tak, že se na do vnitřku akvária přitiskne na sklo část, který stírá řasy a zvenku se přichytí magnetem) - nedoporučuji, vypadá sice jako super vychytávka, ale snadno se pod ní dostane zrnko písku a škrábance jsou na světě
 • kuchyňskou houbičkou - používáme jenom úplně novou a používáme jenom pěnovou stranu, ne tu hrubou!
 • starou kreditní kartou nebo jinou průkazkou - ÚPLNĚ NEJLEPŠÍ ZPŮSOB i pro největší louly (jako jsem třeba já! :D), neexistuje žádný způsob, jak byste si při jejím použití mohli poškrábat sklo.

Čištění krytu nebo krycího skla akvária

Kryt jednou za čas otřeme od prachu a zkontrolujeme zářivkové trubice - v případě jejich zanesení je můžeme opatrně omýt octem. Na krycím skle akvária se po čase mohou objevit usazeniny a vodní kámen, který může zabranit dostatečnému pronikání světla. K jeho odstanění použijeme také ocet nebo kyselinu citronovou.

Odkalování

Odkalování je proces čištění dna od zbytků potravy, rozkládajících se listů rostlin či jiných nečistot. Funguje na principu "prosívání" dna. K odkalování používáme odkalovačku - těch existuje několik druhů. Obyčejná odkalovačka je hadice, která má na jedné straně "nácucku" se sítkem, uprostřed pumpička a na konci normální hadičkovou výpust - viz obrázek. V průběhu odkalování odsajeme nejen nečistoty, ale samozřejmě také velké množství vody - měla by to být právě 1/3 objemu akvária, kterou poté doplníme - viz níže.


Samozřejmě budete potřebovat nějaký kýbl, který musí být níže než hladina akvária.
A tady se koukněte na videonávod, ať víte, jak hadici zkrotit! :D


 • Akvarijní písek se z akvária nevyndavá, nevyvařuje a nedesinfikuje, pokud nechcete akvárium zakládat celé znovu od píky. Jeho vyndáním a případným propráním v "čisté" vodě opět zabíjíte "hodné" bakterie.
 • Akvárium je nutné odkalovat do hloubky, chceme se zbavit zbytků, které by mohli mezi kamínky zahnívat.

Výměna vody

Proč se musí v akváriu vyměňovat voda?
 • všechny odpadní látky - ať už jde o detrit (rybí výtrusy), odumřelé části rostlin nebo zbytky potravy - se v akvárijní vodě postupně rozpouští (zčásti i díky filtraci) a tím "špiní" vodu, i když se nám na pohled může zdát čistá
 • z tohoto odpadu se stávají pro ryby nevhodné látky, které je při nahromadění mohou i otrávit
Platí: Čím menší je akvárium, tím častěji se musí měnit voda.
Čím více je v akváriu ryb, tím častěji se musí měnit voda.*

Ve správně fungujícím akváriu, které není přerybněné a má odpovídající filtr, je nutné měnit dvakrát měsíčně 1/3 vody za čerstvou. Dříve se musela nechávat nová voda do akvária nějakou dobu odstát, aby z ní vyprchal všechen chlór, který by mohl rybám ublížit. Dnes už se ale voda chloruje jen minimálně, proto je možné ji do akvária nalít hned. (Akvaristé ze staré školy nechávají vodu odstát třeba hodinu, dvě - to minimum chlóru co tam je, sice vyprchá do čtvrthodiny, ale znáte to, aspoň pro ten pocit. Naopak majitelé 200 litrů+ nádrží řeší výměnu vody přes hadice připojené k vodnímu zdroji.)

*Ve velkoodchovnách akvarijních ryb se proto můžete setkat s 200 litrovým akváriem, kde plave 400 rybiček - ty jsou ale závislé na kvalitním filtru, který přečerpá objem akvária 5-6x za hodinu a přesto je nutné denně vyměňovat část vody.
 • Nikdy nevyměňujeme naráz více než 1/2 vody v akváriu, tím bychom narušili biologickou rovnováhu.
 • Vodu do akvária není nutné převařovat.
 • Přidávání soli do akvarijní vody je v drtivé většině případů nepřínosné.
 • Odstávání vody 24 hodin je zbytečně dlouhá doba.
 • Studniční vodu můžeme do akvária používat jen pokud je otestovaná.
 • Vodu do akvária doplňujeme tak, abychom nezvířili zbytkový detrit. Proud vody můžeme rukou na hladině zmírnit.
A co se špinavou vodou z akvária? Pokud máte zahrádku před domem, kde pěstujete zeleninu nebo kytičky, šup tam s ní, je to nejlepší hnojivo! Ani truhlíky v bytě nepohrdnou. :) (A z rajčatového zákonku na balkóně se stane neprostupná džungle, nedělám si srandu, byli jste varováni!)

Čištění filtru

Filtr by měl běžet nepřetržitě, prostě 365/7/24. Jediný moment, kdy si může na chvilku "odpočinout" by mělo být právě jeho čištění. Filtr čistíme týden po posledním odkalování a výměně vody. Připravíme si kýbl a odčerpáme do něj z akvária trochu vody. Filtr vypojíme ze zásuvky, vložíme do kýble a rozebereme na části. Umělohmotné části vymácháme a odložíme bokem. Jako poslední čistíme bioakvacit či jinou filtrační hmotu - pod vodou ji pořádně promačkáme, abychom z ní dostali většinu usazenin.
 • Filtr se nemyje v jiné vodě než v akvarijní. Rozhodně ne v "čisté" tekoucí vodě, ani teplé, ani studené.
 • Filtr ničím nedesinfikujeme ani se nesnažíme žádným způsobem navrátit bioakvacitu původní modrou barvu.
 • Filtr nesmí zůstat v nečinnosti déle jak 30 minut. Poté umírají první "hodné" bakterie. Po dvou hodinách jsou již všechny kolonie bakterií mrtvé a filtr se po vložení do akvária znovu "zabíhá". (= Špatně odbourává odpadní látky, nastávájí problémy se zákalem, dýcháním ryb, apod.)

Doufám, že jsem pokryla všechny otázky, které by u tohoto tématu mohly nastat. Pokud ne a máte jakýkoliv dotaz, neváhejte se napsat do komentářů ať už tady, nebo na Facebooku ve skupině: Akvaristika ČR - Rady, tipy, triky, návody...
Ať Vám rybky v klidu plavou a kytky rostou o stošest! ♥

Za odborné konzultace děkuji Martinu Hrdličkovi! :)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 baruschkasf baruschkasf | E-mail | Web | 10. června 2015 v 8:11 | Reagovat

Jé, děkuji, tak už vím, proč sousedovi vždycky pošly rybičky :-)

2 karkulka17 karkulka17 | Web | 12. června 2015 v 12:10 | Reagovat

Já mám akvárko asi 3 roky :-) te%d o víkendu ho budu čistit tak jsi mi to alespoň připomenu :-)

3 Honza Honza | 26. března 2018 v 11:48 | Reagovat

Parádní článek :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama