DomůGalerieKontaktRunning Away
Running Away

Chci si pořídit BETU BOJOVNICI - rozepsané

15. března 2015 v 12:59 | Drasauri |  Chci si pořídit...

Samec Bety Bojovnice (latinsky Betta Splendens) je krásná rybka nabízená ve zverimexech jako absolutně nenáročný živočich, který patří do dekorativní koule nebo krychle o objemu maximálně dvou litrů. Ale žádná ryba není designový doplněk, o který se nemusíte starat! V těchto "bettáriích" ryby zpravidla do dvou týdnů hynou.
  • Z jakého důvodu?
  • Jak se o ně správně starat?
  • Jak vybrat zdravou Betu?
Chcete se dozvědět víc? Čtěte dále...

"Umřela nám rybička..." :(

Klasický případ, jak to začíná. Rozhodnete se si pořídit rybičku, protože je jednoduché se o ně starat a nevyžadují moc pozornosti ani místa Taky moc pěkně vypadají. Všude v PetCentrech jsou vystavené "takové ty krásné barevné s velkými závojovými ploutvemi". Zeptáte se tedy prodavače, co všechno je k ní potřeba. Co se od něj dozvíte? Že beťáci nepotřebují skoro nic.

"Stačí ta krychle/koule, co máme tamhle vystavenou v několika barevných verzích, umělohmotná kytička, která je/není součástí balení, barevný písek na dno, aby to vypadalo hezky a prostředky na úpravu vody. A pak už jen rybičku a žrádlo pro ní."


Co se právě teď stalo? Prodavač udělal to, co ho naučili - doporučil Vám věci, na kterých bude mít prodejna největší marži (peníze z prodeje). Absolutně ho nezajímá, co s rybou bude dál a je dost možné, že moc dobře ví, že si za pár dní přijdete pro rybku novou.

Váš účet?
- stylové bettárium, objem 2 litry = 360 Kč
- umělá kytička = 79 Kč
- barevný písek = 49 Kč/200 gr
- přípravek na úpravu vody = 79 Kč/20 ml
- betta splendens = 79 Kč
- granule pro bety = 54 Kč/10 gr
CELKEM = 700 Kč

Pozorně si teď prohlédněte následující akvária. Které z nich je pro Betu nejméně vhodné?


Předpokládejme, že jsem Vás přesvědčila (a nejste tatarka, která si bude stát za tím, co jí nabulíkoval prodavač támhle ve Zvěrokruhu) a zajímá Vás, kolik by Vás eventuálně stálo správně zařízené akvárium.

- akvárium, sklo, 20 litrů - 180 - 220 Kč
- písek přírodní, akvaristický 10 - 12 Kč za kilo (bude ho potřeba tak 5 kg), případně se dá nasbírat v přírodě
- filtr: 99-250 Kč (podle kvality)
- rostliny živé: 150 Kč, případně ty běžné zadarmo od akvaristů v okolí
- topítko: 99-250 Kč (podle kvality)
- Betta splendens, samec: 79 - 90 Kč/kus
- granule pro Bety na burze: 35 Kč/300 gr
CELKEM = cca 725 Kč (záleží na vybraném filtru a topítku)

Za téměř stejnou cenu = 725 Kč, jste dostali akvárium o 18! litrů větší, potřebnou technikou a živými rostlinami. To je 9! dalších těch malých plivátek. A to jsem se ještě nezmínila, že přímo od chovatele dostanete samce Bety za 50 Kč, ne za uvedenou cenu, že se najdou akvaristé, kteří rozdávají zdarma své přebytky s že se spousta kvalitních věcí dá koupit z druhé ruky.

Podtrženo sečteno, prosím Vás, bojkotujte ty malé nádrže, které jsou pro domácí malochov* Bet a hlavně pro akvaristu - začátečníka absolutně nevhodné.

Jaké výhody má "správné" akvárium pro Vás a jaké pro Betu?

  • Méně údržby. Ve dvou litrech Betária je nutná téměř každodenní výměna vody a odsávání nečistot. Pokud to neuděláte, Beta se otráví. Ve dvaceti litrech bude nutná výměna části vody jednou za dva týdny.
  • Biologická rovnováha. V Betakitech neexistuje. Nestihne se vytvořit právě díky častým výměnám vody. Nikdo tedy nepomáhá odbourávat nebezpečné látky.
  • Prostředky na úpravu vody. Tyhle čarovodičky prodávané k Betáriím nemají podle většiny akvaristů žádný přínos. Kdo je používá, dělá to z rutiny a když přestane a nekoupí novou lahvičku, zjistí, že se bez ní akvárium obejde. Nekupujte je.
  • Umělá vs. živá květina. Umělá květina neroste, smrdí plastem a zarůstá řasou. Je to naprosto neužitečná dekorace, která mnohdy ani nenapodobuje podobu opravdové rostliny, ale má barvy jak velikonoční vajíčko. Živé květiny pomáhají odbourávat odpadní látky v akváriu, produkují kyslík, poskytují Betě úkryt a místo k odpočinku. A dělají nám radost, když rostou. A ECO-friendly. :D
  • Lentilková duna vs. přírodní písek. Šíleně zbarvené písky nemusí být vždy určeny do akvárií, i když se tam prodávají. Některé z nich mohou do vody vypouštět rybám nebezpečné látky. V přírodním písku správné frakce žijí "hodné" bakterie, která nám pomáhají udržovat akvárium čisté. A Betí bobky na něm nevypadají jako pěst na oko. :D
  • Více prostoru. Rozdíl mezi 2 litry a 20 litry snad nemusím vysvětlovat. Ve dvou litrech se ryba otočí a kousne se do ocasní ploutve. Ve dvaceti může spát každou noc na jiném listu. :)
Vědecky je dokázáno, že nejmenší objem vody, ve kterém je v akváriu poměrně jednoduché udržovat biologickou rovnováhu je 18 litrů.

*Jak se chovají Bety ve velkém, u nás i v zahraničí si ukážeme jindy. Jako začátečník se ovšem o jejich styl chovu nepokoušejte.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ruze Ruze | 7. října 2015 v 14:53 | Reagovat

PLNĚ SOUHLASÍM.Konečně normální pohled.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama