DomůGalerieKontaktRunning Away
Running Away

Chci si pořídit AKVÁRIUM

13. března 2015 v 10:03 | Drasauri |  Chci si pořídit...

Akvaristika je v České republice velmi oblíbeným koníčkem s dlouhou historií. Její začátky spojujeme s osobností Jana Evangelisty Purkyně, který v roce 1856 nechal postavit několik akvárií pro Univerzitu Karlovu v Praze.

Chov akvarijních rybiček je méně náročný na čas než třeba chov psa, není však radno údržbu akvária podcenit. Přece jenom - rybičky nemají kam z akvária utéct a když se něco pokazí nebo zanedbá, odnesou (odse*rou) to s plnou parádou.
Když si tedy řeknete, že jim věnujete půl hodiny denně, bude to v drtivé většině případů bohatě stačit. Realitou však je, že jakmile si domů kousek vodního světa pořídite, strávíte jeho pozorováním a hlavně ZDOKONALOVÁNÍM hodiny a hodiny...


Nejdůležitější upozornění na začátek.
Prodavači a prodavačky ve Zvěrokruhu, SUPER ZOO, Zoo shopu a dalších podobných řetězcích v drtivé většině případu (existují výjimky, samozřejmě) NEJSOU VYŠKOLENI v ničem, co se týká ryb a akvárií. Jejich znalosti o akvaristice shrnu do jediné věty, kterou mi v nejmenovaném obchodě prodavačka suverénně řekla: "Ryba musí mít vodu a to jí stačí." - Vážně? Asi jako pes musí mít boudu, a to mu stačí?

Na jak velké akvárium mám místo?

U akvárií platí: Čím větší, tím lepší. Proč?
 • Za prvé - lépe se udržuje biologická rovnováha v akváriu. (Krmíte ryby - ryby produkují odpad, který zpracovávají "hodné bakterie", zpracovaný odpad přijímají rostliny, které díky němu lépe rostou a produkují kyslík, který opět dýchají ryby.)
  Malé 20 litrové akvárium musí být neustále opečováváno, jednou za dva týdny se musí vyměnit 1/3 vody, musí se odkalovat zbytky po rybičkách, rychle se tam přemnoží šneci, kytky se musí pořád zastříhávat, aby nepřerostly, atd. - u 200 litrů si jednou za čas řeknete, no jo, tak vyměním dva kýble vody. :D
 • Za druhé - místo pro více rybiček, pro více druhů, pro více rostlin, pro více všeho. Akvaristika, pokud se dělá správně, má jeden takový nepříjemný vedlepší účinek. Je to velice, ale velice tvrdá droga. Budete chtít doma více VODY VE SKLE!

Jak velké ryby chci mít?

 • Chci více druhů hejnových rybek, které se budou jako šílenci prohánět po akváriu spolu, aby bylo stále na co koukat? Nebo jen pár velkých, které se nikam neženou a vytvářejí pohodovou atmosféru?
 • Ryby vybíráme podle obsahu akvária, případně naopak, pořídíme odpovídající akvárium požadovanému druhu ryby.
 • Ve většině případů platí, že co se rybě vejde do tlamy, to se tam dříve nebo později ocitne. V praxi to znamená, že velké ryby s velkými tlamami, nemohou být s malými rybkami - z těch by byla drahá večeře.

Chci řešit a napodobit biotop, z kterého ryby pocházejí?

Toto je sporná otázka pro mnoho akvaristů. Někteří se snaží přispůsobit své akvárium maximálně domovině jeho obyvatel - udržují konstantní teplotu, hlídají přesné hodnoty vody, případně do ní přidávají látky, které se na daném místě vyskytují, vysazují jen rostliny, které jsou z vybraného prostředí a stejně tak vybírají ryby, které v přírodě v tomto biotopu žijí.
Ze zkušenosti dnes víme, že v jednom akváriu mohou žít pohromadě ryby z vícero podobných biotopů, které potřebují stejné podmínky, takže je jenom na Vás, jak se rozhodnete.

Biotopů je nepřeberné množství, většinou je nazýváme podle oblasti, kde se vyskytují, např: asijský biotop, biotop povodí Amazonky, biotop afrických jezer Malawi a Tanganika, atd.

Jako nejjednodušší pro začátečníka si troufám označit právě asijský biotop - ryby i rostliny z něj jsou lehce sehnatelné a nenáročné. (Jak založit biotopní akvárium se dozvíte v některém z dalších článků - odkaz bude ZDE.)

Modelová situace

"Chtěl/a bych 60 litrové* akvárium s nenáročnými rybkami. Chci aby jich bylo co nejvíce, abych se měl/a na co koukat. Zároveň bych chtěl/a, aby bylo s akváriem co nejméně starostí."
*(nevěřím tomu, že se někdo hned zezačátku rozhodne pro 100 litrů, i když bych to taky doporučila)

Fááájn, není problém. Vytáhněte papír a tužku a já Vám nadiktuju, co budete potřebovat:
 • Samotné akvárium - tedy sklo. Nejlevnější zdroje: sklenářství, internet (když objednáváte z jednoho e-shopu i další věci, tak se to vyplatí). Pokud si nenavrhujeme nějaké atypické akvárium sami, neřešíme tloušťku skla. U 60 litrů - v akvaristice se používá nejčastěji 63 litrové akvárium, kvůli rozměrům, jsou pak d60xv30xv35cm - je používáno 6mm sklo.
 • Stolek pod akvárium. Naše vybrané 63 litrové akvárium bude dohromady se vším uvnitř vážit asi 95 kiloramů. Takže nějakou skřínku z Jysku za 300 se zádama s 3mm dřevotřísky můžete rovnou zavrhnout. (Pro představu - jejich nosnost je 30 kg, sama je mám doma a v návodu je to jasně napsané.)
  Kde ho sehnat:
  a) vyrobit samo-domo, na internetu je na to spousta návodů (měl by vyjít na cca 350 Kč maximálně),
  b) koupit na internetu - drtivá většina výrobců akvárií k nim vyrábí i stolky (nejlevnější stojí asi 750 Kč),
  c) pověřit šikovného truhláře (cena od 600 - 1000 Kč)
  d) uzpůsobit pro akvárium stolek nebo komodu, kterou už máte doma (tzn. - vyztužit záda, případně příčky nábytku, přimontovat přes vrchní hranu desku navíc, atd.)
  e) zbavit babičku přebytečného nábytku, co má schovaný na půdě/ve sklepě/v garáži
  f) najít vyhozenou skříňku někde u popelnic
  !!! Poslední dva způsoby jsou opravdu alternativní, ale ECO-friendly!!! :D
 • Podložka pod akvárium. Použijeme 2-5 cm vysoký polystyren, starou karimatku, nebo jiný rovný pěnový materiál. Podložka přenáší váhu akvária rovnoměrně na podklad. Navíc, pokud se mezi akvárium a podložku dostane nějaká nečistota, zatlačí se do měkké podložky a nepůsobí tlak na spodní stěnu akvária. Kdyby chyběla, stačilo by i malé zrníčko písku, aby dno ruplo.
 • Filtrace. Vybíráme takový filtr, který je schopen přefiltrovat celou litráž akvária 2 - 3x za hodinu. Nejvhodnější filtry se skládají z filtrační hlavy a bioakvacitu, který je na ní nasazen. Platí, že čím větší je filtrační plocha, tím účinější je filtr. Ideální řešení: Atman 201 s kostkou bioakvacitu 10x10x16 cm.
  !!! FILTRACE SE NIKDY NEVYPÍNÁ! ANI NA NOC! JEDINĚ PŘI ČISTĚNÍ AKVÁRIA A FILTRU SAMOTNÉHO!!! Do dvou hodin po vypnutí filtru umírají ve filtrační hmotě veškeré "hodné" bakterie a biologická rovnováha v akváriu přestane existovat.
  Drazší variantou, která nám ale ušetří místo v akváriu je vnější filtr.
 • Dno. Nejvhodnější frakce je 2 - 4 mm. Nejlevnější je přírodní písek přímo z pískoven, písek do pískové filtrace ze stavebnin, dražší možností je speciální akvaristický substrát nebo třeba flexiobklady.
  - mají správnou frakci (zrnitost), aby se v něm dobře uchytávaly kořeny rostlin
  - mezi jednotlivými kamínky nevzniknou mezery, do kterých by zapadávali zbytky potravy, které by pak mohli ve dně hnít
  - nejsou ostré, tudíž se o ně ryby neporaní
  - mají přírodní barvu, která ryby nestresuje a lépe se na ní vybarvují (přírodní písková, nezářivé odstíny bílé, černá, všechny odstíny hnědé, přírodní odstíny oranžové, atd.)
  V drtivé většině akvaristik Vám ale nabídnou mramorovou drť, která má příliš velké jednotlivé kamínky, je ostrá a má nevhodnou barvu - je bílá, černobílá směs (šachovnice v akváriu?), případně jsem narazila i na bílo-růžovou variantu.
  D
  ále se setkáváme s lentilkovými (kamínky všech barev duhy), barbínovskými (růžová kam se podíváš) a ostatními barvami dna. Upřímně nevím, co mám teď napsat - pokud má vybrané dno správnou zrnitost, není ostré a umožňuje "hodným" bakteriím vytvářet správný koloběh, tak by nám měla být barva úplně ukradená - ALE! Podívejte se sami na ten rozdíl...

 • Pozadí. Můžete ho mít a nemusíte. Pokud je ale akvárium umístěno v prostoru a ne u stěny, je lepší zadní stranu akvária zakrýt, ryby budou méně stresované. Můžeme použít fototapetu s motivem akvarijních kytek (k dostání přímo v akvaristikách), samolepicí černou nebo modrou tapetu, nebo 3D pozadí vyrobené z polystyrenu (dá se koupit, nebo také doma vyrobit - o tom někdy příště).

 • Kryt. (Je možné vynechat.) Akvarijní sety se prodávají s kryty, které přesně lícují na hrany akvária. Kryt zabraňuje rybám ve vyskočení z akvária a pokud máte děti, tak naopak chrání ryby před dětskými ručkami. V krytu je zpravidla zabudované osvětlení, které je dostatečné pro nenáročné druhy rostlin. Na zadní straně krytu jsou otvor na kabeláž pro techniku a v přední části uzavíratelné otvory na krmení a údržbu akvária.
 • Osvětlení - je důležité hlavně pro růst rostlin a jejich správné fungování. Pokud neopatříme kryt zmíněný výše, je vhodné použít LED reflektory, které upevníme pevně na okraje akvária, případně na nějakou rampu přímo nad akvárium.
 • Rostliny. Nejlevnější zdroje: akvaristé z okolí, inzeráty na FB skupinách zameřených na akvaristiku, bazoši, atd., ze specializovaných obchodů doporučuji internetové e-shopy: aqua-daho.cz, rostlinna-akvaria.cz
 • Dekorace. Správně poskládané kameny a kořeny nejenom skvěle vypadají, ale také poskytují rybám bezpečný úkryt. Dají se na ně také přivázat mechy nebo rostliny jako anubias, které by neměli být zasazené ve dně.
  Nejlevnější zdroje: Procházky v lese, u přehrad a vypuštěných rybníků.
  Nalezené kameny stačí umýt horkou vodou a savem a nechat dvě hodiny na suchu - poté mohou do akvária.
  Jak zacházet s nalezenými kořeny se dozvíte ZDE (odkaz přibude později).
  Do sladkovodního akvária NEPATŘÍ korály ani mušle přivezené od moře.
  Umělohmotné dekorace drtivá většina akvaristů odsuzuje jako kýč - já také. Navíc se umějí skvěle potáhnout zelenou řasou a pak už nejsou tak líbivé...
 • Teploměr. Abychom dokázali udržet správné prostředí pro rybky, je nutné vědět, jakou teplotu vyžadují a také ji mít jak zkontrolovat. Teploměry se prodávají buď lihové s přísavkou, které se celé ponořují do akvária nebo samolepicí, které přilepíme na přední nebo postranní stěnu akvária, tak, aby nám nepřekáželi ve výhledu. Existují také digitální akvarijní teploměry. • Topítko je zařízení, které ohřívá vodu v akváriu. Ve většině případů se ponořuje celé do vody a má na sobě termostat, na kterém se dá nastavit požadovaná teplota. Pokud nemáte v místnosti, kde chcete mít akvárium kontantní teplotu, je nutné topítko pořídit.


Kolik mě to všechno bude stát?

Můj skromný odhad + odkazy úřímo na věci na stánkách e-shopů e-shopů, kde už jsem nakupovala a jsou ověřené. Ceny jsou/byli aktuální k datu 13.3.2015.

Vše úplně nové:
 • Akvárium 63 l, 60x30x35 cm - 559 Kč, www.vyprodeje24.cz
 • Stolek pod akvárium, 60x30x60 cm - 749 Kč, www.vyprodeje24.cz
 • Podložka pod akvárium 60x30 cm - 44 Kč, www.vyprodeje24.cz
 • Atman At-201 50-400l/h s M. 9/16 BIO - 313 Kč, www.akvapotreby.com
 • Akvarijní písek černý B4, 14 kg - 336 Kč, flexiobklady.cz
 • Černá samolepicí tapeta - do 100 Kč, místní papírnictví
 • Akvarijní kryt 60x30 cm - 735 Kč, www.vyprodeje24.cz
 • Mix rostlin od Aqua-Daho, 500 Kč i s poštovným, vybírejte rostliny, které vyžadují nenáročné osvětlení
  JAKÉ ROSTLINY VYBRAT?
 • Dekorace - samosběr 0 Kč, případně inzeráty 150 - 200 Kč + poštovné
 • Teploměr - místní akvaristika, akvaristická burza, 30 - 50 Kč
 • Akvarijní topítko THERMO PLUS 100W DIVERSA - 161 Kč, www.vyprodeje24.cz
  CELKEM = cca 3 500 Kč i s poštovným
Z druhé ruky:
 • Akvárium 63 l, klasická výkupová cena akvárií je 1 Kč za litr, za to Vám ovšem TĚSNÍCÍ akvárium nikdo neprodá -maximální cena akvária této litráže (bez krytu) z druhé ruky by měla být 250 Kč
 • Stolek pod akvárium, upravíme doma pomocí věcí ze stavebnin - cca 100 Kč (deska, úhelníky, šrouby)
 • Polystyren jako podložka pod akvárium, stará karimatka = 0 Kč, OBI - 18 Kč (deska d1mxš50cmxv3cm)
 • Atman At-201 50-400l/h s M. 9/16 BIO - 313 Kč, www.akvapotreby.com (filtr kupuji vždy nový, se záručním listem)
 • Písek z pískovny, stavebnin, 14 kg - cca 50 Kč
 • Pozadí = velké černá čtvrtka, černý odpadkový pytel - max 20 Kč
 • Krycí sklo - u sklenáře, cca 120 Kč
 • Světlo, stolní lampička 11-15 w, např.: TATO - cca 350 Kč
 • Rostliny - od akvaristů v okolí, cca 150 Kč
 • Dekorace - samosběr 0 Kč
 • Teploměr - místní akvaristika, akvaristická burza, 30 - 50 Kč
 • Akvarijní topítko THERMO PLUS 100W DIVERSA - 161 Kč, www.vyprodeje24.cz (také raději nové, se záručákem)
  CELKEM = cca 1 650 Kč i s poštovným
A to nám ještě chybí samotné ryby a žrádlo pro ně! Ale to zase zítra. :)

PS: Finanční rozpočet na Betárium, o tom bude také následovat článek - ZDE.
 • akvárium, sklo, 20 litrů - 180 - 220 Kč
 • písek přírodní, akvaristický 10 - 12 Kč za kilo (potřeba tak 5 kg), případně se dá nasbírat v přírodě
 • filtr: 99 - 250 Kč (podle kvality)
 • rostliny živé: 150 Kč, případně ty běžné zadarmo od akvaristů v okolí
 • Betta splendens, samec: 59 - 90 Kč/kus
Sečteno, podtrženo: 479 Kč na jedno 20 litrové akvárium s Bettou
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Zita Zita | Web | 13. března 2015 v 10:20 | Reagovat

To je dobrej nápad! Já akvárko měla, ale potom se mi objevila ta černá řasa, asi jsem si jí donesla s rostlinama a i když jsem kupovala různé přípravky, nezbavila jsem se jí. Nakonec byl na akvárko smutný pohled a nové rybky jsem už nedokupovala.

2 iguanagirl iguanagirl | E-mail | Web | 13. března 2015 v 10:46 | Reagovat

[1]: Článek je teprve ve výstavbě, ale všem těmhle problémům bych se chtěla určitě věnovat. Informace na internetu jsou nepřehledné a někdy nepravdivé a zastaralé, tak to tu chci utřídit, abych mohla lidi na Facebooku kam směrovat. :)

3 surpan surpan | E-mail | Web | 27. dubna 2015 v 21:43 | Reagovat

Klobouk dolů. Když jsem našel článek na blogosvětu, myslel jsem, že si na autorovi pěkně smlsnu, protože to bude hromada hlodů, žádné zkušenosti.
Ale opak je pravdou. Tohle psal zapálený akvarista, co ví, co dělá. Pár podobných článků jsem psal a musím uznat, že vím minimálně o jednom napraveném, co si z kaluže udělal akvárko.
A to je nutnost, plastových akvaristů je všude mnoho.

4 Myšák Myšák | Web | 22. června 2015 v 10:17 | Reagovat

Kdysi jsme taky několik let měli akvárium, pak se to nějak utlo. Nejčastější druh rybiček byly neonky, které v nejhorším případě vydržely bez stravy i týden - nebyl-li člověk doma. Jednou jsme zkoušeli i druh Daino madagaskar, který je sice nádherný, ale velmi citlivý na čistotu...

5 Radek Radek | E-mail | 20. srpna 2015 v 12:12 | Reagovat

článek chválím !! čtu už půl roku o akvaristice všechno co se dá ale tady je to tak krásně shrnuté.. Ještě letos mám v plánu založit akvárium tak 1000 l. Halvně mi to nikdo nerozmlouvejte protože to se Vám stejně nepovede. Když řeknu že začnu s ticícovkou tak to tak y tak bude. Nápady uvítám !!! pořád jsem se nerozhodl s jakýma rybama by jsem měl začít..

6 surpan surpan | E-mail | Web | 16. prosince 2015 v 22:37 | Reagovat

[5]: Naopak, čím větší, tím lepší akvárko. Jen to chce pořádnou podlahu či strop. Celá ta sranda bude vážit určitě přes 1,1 tuny a nosnost stropu je cca 300 až 600 kg/m2.
Já mám teď vestavěné akvárko ve zdi, jen 120 litrů, časem mám plán cca 600 až 900 litrů s malými rybkami, ale velká hejna. Dánia, neonky obyč i černé, parmičky schultzovy...

7 Hana Hana | 31. ledna 2017 v 11:53 | Reagovat

Dobrý den, kamarádka před půl rokem delší dobu sháněla pro rybičky kvalitní krmiva, i příslušenství do akvária. Pak jsem narazila na stránku http://www.akvarijni-prodejna.cz/ a doporučila jsem ji. Byla nadšená. Naprosto doporučuji.

8 Pavel Pavel | 14. února 2017 v 19:21 | Reagovat

Dobrý den,mam dotaz jakou vodu můžu použít?

9 Tereza Tereza | E-mail | Web | 20. září 2017 v 11:30 | Reagovat

Článek moc pěkný! Máte doma někdo nástěnné akvárium? Je to bomba.

10 Petr Petr | Web | 9. ledna 2018 v 17:50 | Reagovat

Supr článek pro člověka co začíná s rybičkama!

11 DavidCok DavidCok | E-mail | Web | 14. března 2018 v 20:54 | Reagovat

Жизнь современной женщины соткана из тысячи мелочей. Муж, дети, дом, работа – все это уже давно мы научились нести на наших хрупких плечах с высоко поднятой головой. А так хочется иногда расслабиться и быть просто женщиной, нежной и беззащитной. Но жизнь диктует свои правила. И в первую очередь современная женщина должна быть Хозяйкой. Настоящей Хозяйкой во всем. Подробнее читайте на сайте <a href=http://xozyaika.com>xozyaika.com</a>

12 Honza Honza | 16. března 2018 v 11:39 | Reagovat

Fakt, super článek! Všechno tak jak má být bez nesmyslů, bez chemie, bez předražených marketingových taháků. Přesně tak jak by začátečník měl postupovat aby nekomplikoval život sobě a netrápil ryby. Bravo :-)

13 Thomasvom Thomasvom | E-mail | Web | 11. dubna 2018 v 18:09 | Reagovat

Последние компьютерные новости здесь <a href=http://devays.ru/>devays.ru</a>

14 Robertpedly Robertpedly | E-mail | Web | 12. dubna 2018 v 2:28 | Reagovat

Новости кулинарного мира тут <a href=http://fitelife.ru/>fitelife.ru</a>

15 Patrickfep Patrickfep | E-mail | Web | 15. dubna 2018 v 17:58 | Reagovat

Последние женские новости здесь <a href=http://french-foto.ru/>french-foto.ru</a>

16 JamesHousy JamesHousy | E-mail | Web | 18. dubna 2018 v 19:40 | Reagovat

Последние модные стрижки здесь <a href=http://chyolka.ru/>chyolka.ru</a>

17 ArchieBiz ArchieBiz | E-mail | Web | 21. dubna 2018 v 14:47 | Reagovat

Подарок руководителю, крупному бизнесмену, серьезному и ответственному человеку зрелого возраста должен быть солидным, запоминающимся, весомым, и недешевым, однозначно. Подробнее об этом читайте на сайте <a href=http://fi-hi.ru>fi-hi.ru</a>

18 dodis dodis | 23. dubna 2018 v 9:26 | Reagovat

mám tip na levné akkvaristické vybavení z bazaru-

https://www.all-bazar.cz/zvirata/akvaristika

19 Rolandcum Rolandcum | E-mail | Web | 2. května 2018 v 21:00 | Reagovat

Архитектурное проектирование объектов различных типов сооружений — это важнейший этап, значительный и ответственный в строительном процессе, подробнее читайте на сайте <a href=http://roofor.ru>roofor.ru</a>

20 Jasonabses Jasonabses | E-mail | Web | 12. května 2018 v 22:39 | Reagovat

Последние женские секретики здесь <a href=http://www.foto-volos.ru/>www.foto-volos.ru</a>

21 ClaudeChake ClaudeChake | E-mail | Web | 13. května 2018 v 6:11 | Reagovat

Последние новости строительства здесь <a href=http://distroy.ru/>distroy.ru</a>

22 MartinKix MartinKix | E-mail | Web | 13. května 2018 v 18:43 | Reagovat

Последние новости политики здесь <a href=http://vash-deputat.ru/>vash-deputat.ru</a>

23 Richardtop Richardtop | E-mail | Web | 18. května 2018 v 14:43 | Reagovat

Последние мировые новости здесь <a href=http://www.planetoday.ru/>www.planetoday.ru</a>

24 Jessehouts Jessehouts | E-mail | Web | 18. května 2018 v 17:56 | Reagovat

Новости строительного мира тут <a href=http://npbau.ru/>npbau.ru</a>

25 Jamesorisk Jamesorisk | E-mail | Web | 22. května 2018 v 13:26 | Reagovat

Последние строительные новости здесь <a href=http://sportdon.ru/>sportdon.ru</a>

26 DavidTof DavidTof | E-mail | Web | 25. května 2018 v 21:58 | Reagovat

Автомобильные новости здесь <a href=http://drive-land.net/>drive-land.net</a>

27 Robertstamy Robertstamy | E-mail | Web | 2. srpna 2018 v 20:22 | Reagovat

http://xn----8sb3aecfzphc1h.xn--p1ai/forum/user/17279/

Установим Вам железобетонные ограды которые будут служить вам 30 лет а то и более. Все процессы готовы исполнить сами без дополнительных переплат и потерянного времени. После создания заказа новый забор будет стоять у вас уже через 15 дней. Без новых плат и не указных ранее платежей, что обговорили - общая стоимость будет без изменений. Такие обещания обеспечиваю стажем работы с 2006 года, с данного времени мы только расширяемся благодаря положительным рекомендациям наших клиентов.

28 Nerfill Nerfill | E-mail | Web | 23. srpna 2018 v 6:26 | Reagovat

The salon japanese invites visit one of the options massage techniques, is what we do. The elegant girls our the salon will give you an unforgettable experience. The salon is a place of rest and relaxation.
The school Relaxing massage in Columbus
rightfully considered best method relax at the end of the strenuous week is Nude massage.
Good reception better comprehend in feelings and wishes of a loved one - a common body to body massage, developing powerful stimulating effect. The skill Tantric massage in San Antonio opens freedom for  creativity in building deep feelings, besides this is beautiful system express love and appreciation native to man.
good body with stones and other kinds of tools massage in Miami from Charming the woman  the massage. Men coming our erotic salon and get several types of massage.

Mary from the Studio of the curative massage in Detroit turn out your individual masseuse at any day.

We have a showroom in New York.  - <a href=https://masseusesl.massage-nyc.com>masseuses</a>

29 mamaimalyshted mamaimalyshted | E-mail | Web | 11. září 2018 v 20:45 | Reagovat

Приветствую уважаемые форумчане,недавно нашла полезную информацию котороя будет необходима при выборе детских товаров для новорожденных и детей до  15 лет: <a href=http://mamaimalysh.com.ua/category/detskie_kolyaski>коляска новорожденных</a> коляска-трость зимой должна быть особенно функциональной.грамотная консультация и приятные цены ждут вас в интернет-магазине и в супермаркете по ул.если, конечно, нет противопоказаний врача ввиду системных заболеваний.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama