DomůGalerieKontaktRunning Away
Running Away

ACEO kartičky - základy

28. února 2015 v 10:23 | Drasauri |  Pomůcky na tvoření
Zdravím všechny kreativní blázny, co v sobotu vylezli z postele před desátou, jako já! :D

Jestli projíždíte deviantart.com nebo podobné internetové umělecké galerie, tak jste si určitě všimli, že nekterá díla nesou označení ACEO. Je to označení pro kartičky, které mají přesné rozměry a jsou sběratelským artiklem. Připravila jsem pro Vás jednoduché FAQ (frequently asked questions - často kladené dotazy), abych Vám ACEO trochu přiblížila.

Co znamená zkratka ACEO?
 • ACEO znamená v angličtině Art Cards, Edition and Original - v překladu Umělecké kartičky, série a originály. Vlastně se ten název do češtiny vůbec nepřekládá, takže tu mojí zkomoleninu moc nekritizujte, snažila jsem se vystihnout nějak normálně ten správný smysl.
Jak ACEO funguje?
 • Domluvíte se s někým na výměně, určíte si téma, na které budete oba kreslit a případné postavy, které chcete, aby se na kartičce objevili. Dále si domluvíte termín, do kterého byste měli oba kartičku odeslat. A samozřejmě si vyměníte adresy. Také je dobré se domluvit, jestli budete kartičku odesílat normálně nebo doporučeně.
 • Hotovou kartičku si vyfotíte nebo naskenujete, abyste na ní měli taky vzpomínku a mohli jí případně někde vystavit jako ukázku pro lidi, se kterými budete chtít v budoucnu měnit.
 • Napište průvodní vzkaz, který přidáte ke kartičce. Nenní nutné vymýšlet romány, stačí poděkovat za výměnu a popřát hezký den. :)
 • Kartičku vložíte mezi dva kusy kartonu nebo jiného tvrdého papíru, abyste jí ochránili před neopatrným zacházením pošťáků. Někdo přidává rovnou i ten průhledný tvrdší umělý obal, který v papírnictví stojí asi 3 koruny.
 • Někteří autoři přidávají něco osobního, jako například sáček svého oblíbeného čaje, vylisovanou a zalaminovanou květinu nebo třeba nějakou drobnost vyrobenou z FIMA.
Jak ACEO vzniklo?
 • Kartička převzala základ z moderní baseballových kartiček, které jsou cenným sběratelským artiklem především v USA. Nápad se připisuje Lise Luree, která začala ACEO roku 2004 propagovat na eBayi. Cílem bylo tyto malé kartičky, které se vejdou do klasických sběrateských desek nejen prodávat, ale hlavně je začít používat jako standardní formát pro ArtTrades - umělecké výměny - přímo mezi autory.
 • Dále se uvádí, že podobné výměny přes poštovní zásilky jsou známé už od padesátých let dvacátého století jako tzv. Mail art, kdy si umělci posílali zásilky s vlastnoručně vytvořenými poštovními známkami a dalšími uměleckými prvky přímo na obálkách.
Jaké rozměry má ACEO mít?
 • Přesné rozměry jsou 64 mm x 89 mm.
Musí se kreslit na výšku nebo na šířku?
 • Orientace kresby je libovolná. Kartička by měla být označená datumem dokončení, místem odkud pochází a jménem autora, případně názvem obrázku.
Jaké techniky mohu při tvorbě použít?
 • Samozřejmě by se mělo jednat o tradiční techniku používanou při kresbě/malbě na papír. Je možné použít všechno možné od pastelek, vodovek, přes tuže, fixy, akvarely až třeba po vylepšení kartičky třpytkami, vystřiženým a přilepeným ornamentem, atd. Cokoliv, co Vás napadne.
Existují netradiční formáty a techniky, které nejsou tak běžné?
 • Existují například ještě dvojitá nebo trojitá ACEO, která mohou mít společné jen téma a být rozdělěná na víc karet nebo jsou na jednom kusu papíru, ale jsou přeložená tak, aby se stále vešla do sběratelského alba.
 • Někteří autoři neholdují tradičním technikám a používají stejný formát v digitální podobě. Ozývají se námitky, že tyto karitčky už nejsou originální, protože autor může vždy vytisknout úplně stejný kus v neomezeném množství.
Jak se zapojit do ACEO šílenství?
 • Pokud vlastníte účet na DeviantArt, tak stačí jednodušše napsat uživateli, který má otevřené ACEO výměny. Za případný dotaz nic nedáte. :) Je také dobré vědět, že většina už "otrkaných" užovatelů nejdřív čeká, až přijde kartička pro ně a pak teprve začíná kreslit svou část.
 • Na Deviantart.com také existují přímo skupiny, do kterých je nutné se přilásit a pak dostanete vylosovaného přímo partnera na výměnu. Většinou je také zadáno téma, podle kterého se kreslí, potom také přímo postava/věc, kterou chce Váš protějšek, aby jste do kartičky zakomponovali a termín, do kterého je nutné kartičku odevzdat.
 • Zde uvádím odkaz na několik anglických stránek, kam se můžete zaregistrovat stejně jako na Deviantartu:

A nakonec přidávám pár svým vlastních výtvorů s odkazy na příjemce kartičky.


Výměna se Salamandrou z draci.info. http://vsmecka.webnode.cz/


Výměna s Aishilou z draci.info. http://aishila.deviantart.com/


Výměna s ToxicLady z draci.info. http://medarkshadow.deviantart.com

A tohle je jedno z netradičních ACEO, co jsem vytvořila. Všimněte si, že pírka z křídel přečuhují z kartičky. :) ACEO bylo pro Dramidu z draci.info a tématem byl západ slunce. http://dramida.deviantart.com/

Tak, to by mělo být všechno! Na závěr prozradím, že se chci začít věnovat ACEO výměnám víc. ne že by tohle byli všechny moje výtvory, ale ACEO není nikdy dost. :) Pokud byste měli chuť se mnou výměnu uskutečnit, tak mi nechte kontakt na sebe v komentářích, díky! :)

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Prostě někdo Prostě někdo | E-mail | 12. dubna 2015 v 22:40 | Reagovat

Docela by mě zajímalo, jaký se na to používá papír. Prý je to nějaký spešl, ale já o tom toho fakticky moc nevím. Na čem to kreslíš ty?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama